Yhteystiedot
merja@lavikko.fi
02 633 6013
Porin Myymälä
Antinkatu 16 B, 28100 Pori
Jätä meille viesti
Täytä alla oleva yhteystietolomake ja olemme sinuun yhteydessä mahdollisimman pian.
Tilaaminen ja toimitus
Lavikon tarina
Lankaunelmien toteuttaja jo vaiks kui kaua!
Lavikon tarina alkoi savenvalajapariskunnan torimyynnistä, jonka tarkkaa aloitusvuotta ei tunneta. Vuonna 1927 kauppa siirtyi vastavalmistuneeseen kauppahalliin, jossa lankojen rinnalla myytiin myös monenlaisia taloustavaroita.
1950-luvun alussa Aatos Lavikko otti vanhempiensa työn jatkaakseen – hän innostui erityisesti langoista ja päätti keskittyä niihin, luopuen muista tuotteista. Näin syntyi Lavikon lankaliike.
Lavikon liike on toiminut Porissa useissa eri paikoissa vuosien varrella. Aluksi se sijaitsi Yrjönkadulla, sitten kävelykadun varrella vanhassa puutalossa ja myöhemmin Centrumin korttelissa. Kun kauppakeskus IsoKarhu rakennettiin, Lavikko siirtyi pois näistä tiloista ja keskittyi Teljäntorille – siellä oli ollut toinen myymälä lähes yhtäjaksoisesti jo vuodesta 1972.
Parhaimmillaan liikkeitä oli kolme, joista yksi sijaitsi Harjavallassa. Vuonna 1981 Raija Astala jatkoi vanhempiensa perustamaa liikettä, ja vuodesta 2011 lähtien puikkoihin tarttui Merja Lepomäki.
Lavikosta löydät suloisimmat ja suosituimmat lankamerkit sekä laadukkaat käsityötarvikkeet: käsityökankaat, ristipisto- ja kanavatyöt, virkkauskoukut, puikot ja paljon muuta – aina neulomisesta tuftaukseen.
Porin myymälässä on laaja valikoima neulemalleja: sukkia, pipoja, neulepuseroita, liivejä, vauvan neuleita sekä muita ohjeita. Esillä on myös runsaasti omia mallejamme. Jos haluat neuloa vaikkapa suloiset vauvanvaatteet, napakan pipon omaan päähän tai mukavat sukat kotikäyttöön, tule tutustumaan tarjontaamme.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Asetukset
Tilastot
Markkinointi
Järjestä ja etsi tuotteita
Koko
Materiaali
Valmistaja
Järjestä ja suodata


